Wycieczka do Ciężkowic klas 4-5

Czerwiec to miesiąc, w którym uczniowie niechętnie zaglądają już to książek, a siedzenie w szkolnej ławie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jest to czas, kiedy pogoda za oknem zachęca nas do wycieczek i wyjść integracyjnych.

Dla uczniów klasy czwartej i piątej lubiących przyrodę, przygodę i poznawanie nowych miejsc 12 czerwca był dniem szkolnej wycieczki do Ciężkowic. W tym dniu zawartość plecaków zamieniła się na zestaw pikinikowy, a szkolny dzwonek był sygnałem zbiórki pod szkołą.

Naszą wyprawę zaczęliśmy od Rezerwatu Przyrody Nieożywionej czyli „Skamieniałego Miasteczka”. Spacerując niebieskim szlakiem oglądaliśmy znajdujące się tam skały między koronami drzew. Każdy z tych ogromnych kamieni ma swoją nazwę związaną z legendą. Nie brakowało śmiałków, którzy z łatwością wspinali się na ich szczyt, by tam zapozować do zdjęć. Ostatnim punktem przeprawy przez las był Wodospad Ciężkowicki. Jest to malownicze miejsce ukryte w Wąwozie Czarownic. Choć latem jest on wąską strużką, to miejsce to jest bardzo piękne. Głęboki wąwóz i wysokie skały porośnięte mchami oraz porostami robią wrażenie.

Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na błogi relaks w Parku Zdrojowym. Na terenie tego miejsca każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród atrakcji z których można było skorzystać lub zobaczyć to m. in. urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), ogród zbudowany ze skał i ziemi wraz z górskimi układami roślinności, brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw, ogrody wodne, tężnia, ogród sensoryczny i inne. Największym zainteresowaniem cieszyły się ogrody wodne, ale byli również tacy, którzy odpoczywali i korzystali z niewielkiej gastronomi.

Kolejnym celem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze. W dwóch dużych salach mogliśmy zobaczyć ekspozycje różnych gatunków zwierząt oraz posłuchać informacji na ich temat. Korzystaliśmy także ze stanowiska interaktywnego czyli szklanej podłogi pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i wybrane zbiorowiska roślinne. Atrakcją zwiedzania muzeum była prelekcja filmu o zagrożeniach rzeki Biała oglądanych z perspektywy „łodzi podwodnej”.

Na koniec wycieczki uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z wychowawcami wspólnie spędzali czas na integracyjnym grillu.

Jolanta Kantek

 Ciężkowice  Ciężkowice  Ciężkowice
 Ciężkowice  Ciężkowice  Ciężkowice
 Ciężkowice  Ciężkowice  Ciężkowice
 Ciężkowice  Ciężkowice  Ciężkowice
 Ciężkowice  Ciężkowice  Ciężkowice